Perşembe, Temmuz 25, 2024
Duyurular

İstanbul Üniversitesi Senatosu Kamuoyu Duyurusu

Sağlık hizmetlerinin kalitesini ve  verimliliğini arttırma çabalarına karşın  son yıllarda hekimlerin itibarıyla oynanmış, hekimler geçmiş yıllardaki sağlık sorunlarının tek sorumlusu gibi gösterilmiş ve hedef tahtası yapılmış, toplumda oluşturulan yanlış algılama sonucu kendilerine yönelen şiddetle karşı karşıya bırakılmıştır. Hekimlere karşı şiddet uygulamalarının en son kurbanı olan,  “sadece kutsal mesleğini icra ettiği için”  dün Gaziantep’te planlanarak genç yaşında hunharca katledilen Op. Dr. Ersin Arslan’ın acısını   yüreklerimizde yaşarken, bugün de İstanbul Tıp Fakültesi  öğretim üyelerinden Prof. Dr. Alper Toker’in şahsında tüm öğretim üyelerimize yapılan çirkin ve seviye dışı  bir saldırıyı öğrenmiş bulunmaktayız.

2005 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Göksel Kalaycı’nın bir hasta yakını tarafından öldürüldüğü otoparkta bu kez bir başka değerli öğretim üyemize karşı ağır küfürlerle darp girişiminde bulunulmuş, saldırgan orada bulunan çalışanlar ve görevliler tarafından amacına ulaşamadan etkisiz hale getirilerek  güvenlik kuvvetlerine teslim edilmiştir.

Şiddetten en çok arındırılmış bir mesleğin çalışanlarının son yıllarda  şiddetin hedefi olmasını İstanbul Üniversitesi Senatosu olarak esefle kınıyor, kaygılarımızın  ve kırgınlığımızın büyük olduğunu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

19.04.2012

İstanbul Üniversitesi Senatosu

(İ.Ü.Senato’sunun 17 Haziran 2010 tarih ve 52 sayılı kararına dayanarak Rektör’e verilen yetki ile bu Senato kararı yayınlanmıştır).