5. Üniversite Hastaneleri Birliği Toplantısı

Üniversite Hastaneleri Birliğinin 5. Toplantısı, Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) ev sahipliğinde Samsun’da başladı.

OMÜ Tıp Fakültesi Pembe Salon’da başlayan toplantının açılışında konuşan Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, insanın var oluşundan bu yana sağlık hizmetinin sunulmasıyla ilgili çok değişik arayışlar ve yaklaşımlar olduğunu söyledi.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, üniversite ve Sağlık Bakanlığına bağlı uzman yetiştiren hastanelerin eğitim ve araştırmayla da sorumlu olduklarını söyledi.

Özel hastanelerle kıyaslandığında üniversite hastanelerinin sıkıntıları olduğunu ifade eden Akan, ‘Üniversite hastanesi bir devlet hastanesi ya da bir özel hastane gibi bir tek hizmetle sorumlu değildir. Üniversiteye bir de tıp öğrencisini eklememiz gerekiyor, öğretimi de eklememiz gerekiyor. Bütün bunlarla birlikte, ‘siz de buyurun bakın özel hastane kendi binasını yapıyor, kendi üretiyor, kazanıyor, maaşını veriyor. Siz de üretin, kazanın’ denebilir. Ama dendiğinde bu öğretim, eğitim ve araştırma fonksiyonları da göz ardı edilmemelidir’ diye konuştu.

Hüseyin Akan, üniversite hastanelerinin bir kamu kurumu olduğunu, ancak sağlıkta bir altın formül olmadığını ifade ederek, ‘Bir çok işte altın standart formül vardır, ama sağlıkta olabileceğini sanmıyorum. Nedeni de verilen hizmetin ölçülebilir olmamasıdır’ dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ise, üniversite hastanelerinin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara işaret etti.

Söylet, ciddi ekonomik sıkıntı içinde olan hastanelerin, Türkiye’nin sağlık alanında öncü hastaneleri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

‘Biz bir yıl önce uygun bir üslupla sorunların değil çözümün bir parçası olmak, toplumun tüm kesimleri ile en düzeyli şekilde, üniversitelere yakışır bir üslupla çözümün bir parçası olmak için bir araya geldik. Gerçekten bu çizgimizden hiç sapmadık, sapmadığımız için de hiçbir bürokrat dostumuz da bizi kırmadı. Yine buradalar teşekkür ediyorum. Onlar bizim misafirimiz olunca derdimiz binse inanın bir tanesini söyleyebiliyoruz. Çünkü kırmak istemiyoruz. Ama dertli olduğumuzu artık anlamaları gerekiyor. Bunun için biz bağıramayız, biz üniversiteyiz. Biz başka üsluplar benimseyemeyiz. Ama biz batıyoruz, üniversite hastaneleri batıyor. 1.2 milyar TL üniversite hastanelerinin piyasaya borcu. Burada bir terslik var, bur tersliği düzeltmek, bu feryadı duymak hepimize düşüyor. Çünkü artık çok fazla sabredecek durum kalmadı. Bu nedenle bu toplantının bazı şeylerin anlatılması bakımından yararlı geçeceğini, bundan sonra hep oturup konuştuğumuz birbirimizi onayladığımız çözümleri görmek istediğimizi ifade ediyorum.’

Toplantıya 11 üniversitenin rektörlerinin yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız katıldı.

FOTOĞRAFLAR