Salı, Temmuz 23, 2024
Duyurular

SUT Değişikliği ile Üniversite Hastanelerinde Yapılmakta Olan İşlemlere Yüzde 10 ile 49 Arasında Zam Yapıldı

3 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete Mükerrer sayısında yayınlanan SUT Değişikliği ile;

– Ayaktan Başvurularda Ödeme (EK-2/A) listesi fiyatlarında Üniversite hastanelerine %30 artış yapılmıştır.

– Tanıya dayalı işlem üzerinden ödeme yönteminde, SUT eki EK-2/C Listesinde yanında (*) işareti olan işlemler için üniversite hastanelerinde uygulanan %10 ilave oran  %20’ye çıkarılmıştır.

– Hizmet Başı İşlem Puan (EK-2/B) listesinde yer alan işlem puanlarında, yatak ve refakatçi ücretleri, genel uygulamalar, laboratuvar işlemleri, mikrobiyoloji ve patoloji işlemleri radyolojik görüntüleme tetkiklerinde %10, ameliyatlarda %10 ile %20, girişimsel radyoloji işlemleri %20, Nükleer Tıp hizmetlerinde ise %25 olmak üzere %10 ile %25 arasında artış yapılmıştır.

– Tanıya Dayalı İşlem Puan (EK-2/C) Listesinde çoğunluğu %20 olmak üzere %10 ile %20 arasında artış olmuştur. Yoğun bakımlarda ve jinekolojik bazı işlemlerdeki artış %10 ile sınırlı kalırken, ortopedi işlemlerinde %49 artış olan işlemler olduğu gibi %47 düşen işlemler de bulunmaktadır.

– İlave Oran Uygulanacak İşlemler (EK-2/C-1) Listesinde yer alan oranlar da yoğun bakım da %20, diğer işlemlerde %10 artış yapılmıştır.  

Bu süreçte emeği ve katkıları için; başta Hazine ve Maliye, Sağlık ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlarımıza, Bakan Yardımcısı ve SGK eski Başkanı Mehmet Selim BAĞLI ile SGK Başkanı İsmail YILMAZ ve GSS Genel Müdürü Mustafa ÖZDERYOL’a içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bu arada, DMO Genel Müdürü ile Rektörlerimiz arasında imzalanacak sözleşmelerle DMO kanalıyla 2 aylık ilaç siparişi verilebilmesine yönelik süreç başlamıştır.

Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleriyle koordineli sürdürülen çalışmalarla Üniversite Hastaneleri için hazırlıkları yapılmakta olan diğer yapısal düzenlemelerin de kısa sürede hayata geçirilmesini diliyoruz.  

Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Yönetim Kurulu